Rámové upevňovacie prvky pri renovačných prácach

Prázdniny nie sú len obdobím dovoleniek, je to aj horúci čas rekonštrukcií v našich domoch a bytoch. Bez ohľadu na to, či práve osviežujete steny alebo vykonávate absolútnu zmenu interiéru, po dokončení predpokladaného rozsahu prác určite nainštalujete množstvo dekoračných a doplnkových prvkov do Vášho interiéru. Potom siahnite po osvedčených riešeniach, teda po najkvalitnejších upevňovacích materiáloch od Klimas Wkręt-met.
 
 

Široká ponuka produktov Klimas Wkręt-met zahŕňa kategóriu upevňovacích prvkov , ktoré sa používajú na upevnenie prvkov do betónového alebo murovaného podkladu – tzv. rámové upevňovacie prvky, nazývané aj rámové kolíky.

Čím sa odlišujú

Rámové upevňovacie prvky pozostávajú z dvoch prvkov: oceľovej skrutky a plastovej objímky. Skrutky používané v upevňovacích prvkoch FAST majú špeciálny zaoblený tvar závitu, ktorý umožňuje správne roztiahnutie objímky a zmenšenú oblasť závitu, čo uľahčuje jej zasúvanie do objímky. Skrutky sú vyrobené z uhlíkovej ocele a následne potiahnuté vrstvou zinku. V prípade upevňovacích prvkov používaných vonku sa používajú skrutky vyrobené z nehrdzavejúcej ocele alebo pokryté lamelovým zinkom.

Objímky majú priemer 8 až 16 mm a majú charakteristické výstupky, ktoré bránia ich otáčaniu alebo vysúvaniu pri montáži. upevňovacie prvky FAST zo základnej línie majú tiež špeciálne navrhnuté zárezy, vďaka ktorým sa upevňovací prvok pri zaskrutkovaní rozťahuje v štyroch rôznych smeroch, čím sa zväčšuje rezperná plocha a pevnosť voči vytrhnutí. Na výrobu objímky rámových spojok sa používa polyamid (nylon), ktorý je materiálom s najlepšími fyzikálno-chemickými vlastnosťami.

polica

Široké využitie

Rámové upevňovacie prvky môžete použiť vo vnútri aj mimo budovy. Pri zariaďovaní interiéru ich môžete využiť na montáž ťažkých prvkov, akými sú kuchynské skrinky, ako aj ľahkých predmetov, akými sú police, rámy či osvetlenie. Tieto typy upevňovacích prvkov dobre poslúžia aj pri zavesení častí plotov, roliet, markíz, strešných antén a dokonca aj pri spájaní konštrukčných prvkov, ako sú trámy alebo stĺpy.

 

 

 

Typy upevňovacích prvkov

Rozlišujeme 3 hlavné kategórie rámových upevňovacích prvkov: základné, špecializované a ekonomické rámové upevňovacie prvky.

Správny výber upevňovacieho prvku

Hoci sa tieto typy upevňovacích prvkov zdajú veľmi podobné, v mnohých smeroch sa líšia. Pri ich projektovaní a výrobe sa berie do úvahy množstvo faktorov, ktoré ovplyvňujú účinnosť a spoľahlivosť upevňovacích prvkov. Preto, aby ste správne vybrali rámový upevňovací prvok, musíte vziať do úvahy nasledujúce prvky:

  1. rozmer, hrúbku a hmotnosť montovaného prvku Ak chcete namontovať kovový držiak TV na stenu, zmerajte hrúbku predmetu pripevneného k stene. Potom túto hodnotu pripočítajte k hrúbke omietky a hĺbke kotvenia a dostanete vhodnú dĺžku pre rámový upevňovací prvok.

    V druhej fáze výberu upevňovacieho prvku je potrebné určiť, aké sily naň budú pôsobiť. Pre tento účel by ste mali zvážiť nielen zariadenie, teda držiak, ale aj televízor. Súčet hmotnosti Vám umožní určiť sily pôsobiace na upevňovací prvok. Každý upevňovací prvok Klimas Wkręt-met má špecifickú pevnosť v ťahu, udávanú v hmotnostných jednotkách (kg), ktorá určuje pevnosť upevňovacieho prvku.
  2. miesto montáže (vnútri alebo mimo budovy) Ďalším krokom je výber skrutky a upevňovacieho prvku z hľadiska ich odolnosti voči korózii. Skrutky sú najčastejšie pokryté galvanickým zinkovaním. Ak je prvok umiestnený v bytovom dome, jeho odolnosť voči korózii je vysoká, preto stačí ochranný náter vo forme bieleho galvanického zinku (Zn).
  3. typ podkladu V ďalšom kroku si určite typ podkladu, do ktorého budete upevňovací prvok montovať, pretože to má obrovský vplyv na nosnosť upevnenia. V prípade upevňovacích prvkov Klimas Wkręt-met sú na obale perfektne zobrazené informácie o typoch podkladu, do ktorých je možné ich použiť – farebne aj graficky. Vďaka tomu ľahko nájdete správny typ upevnovacieho prvku.
  4. spôsob montáže Stojí za zmienku, že na trhu existujú dva spôsoby montáže upevňovacích prvkov: vstupná a priechodná. Rámové hmoždinky Klimas Wkręt-met sa používajú ako priechodné. Takáto montáž je rýchlejšia a jednoduchšia. Rámové upevňovacie prvky základnej línie sú dodávané vstupne zmontované, čo navyše eliminuje problém s nesprávnym výberom skrutiek. Preto by ste mali vyvŕtať otvor do podkladu, vsadiť celú rozpínaciu objímku cez prvok, ktorý sa má namontovať do podkladu, a potom pripevniť skrutku. V tomto prípade je dĺžka objímky rovnaká ako dĺžka skrutky.

POZOR !

Počas montáže rámového upevňovacieho prvku sa vyvarujte:

  • miešania produktov, tj. použitie objímok a skrutiek od rôznych výrobcov
  • vŕtanie príliš plytkých otvorov do podkladu – hĺbka otvoru by mala byť aspoň o 10 mm dlhšia ako hĺbka kotvenia upevňovacieho prvku
  • montáž upevňovacieho prvku do špinavého otvoru – odstráňte z otvoru vyvŕtaný materiál
  • vŕtania s príklepom do dierovaných tehál, keramických tvárnic a pórobetónu z dôvodu možnosti deštrukcie podkladu
  • zatĺkania skrutiek do objímky namiesto ich zaskrutkovania (okrem nabíjacích hmoždiniek)

 ramove_spoje_1             ramove_spoje_3              ramove_spoje_2