Dobré spojenie medzi rámami drevených domov

Drevené rámové domy sú čoraz populárnejšie. Trh si začína všímať ich výhody a prednosti oproti tradičnej výstavbe, teda murovaným domom

Tri mesiace – toľko trvá celý proces výstavby rámového domu. Domy tohto typu sa stavajú naozaj rýchlo a efektívne, čo lahodí najmä oku investora, ktorý sa rozhodol postaviť dom na celý život. V prípade rámového domu môže byť pozorovanie postupu stavebných prác obzvlášť vzrušujúce, pretože všetko je mimoriadne efektívne a pokrok je možné vidieť cez noc.

ZÁKLAD A KONŠTRUKCIA

Najdôležitejšími prvkami rámového domu sú základová doska a samotná konštrukcia. Ak sa zameriame na ten druhý, stojí za zmienku, že existuje množstvo parametrov, ktoré by mali byť charakteristické pre konštrukciu aj drevo, z ktorého bol vyrobený. Drevo používané na stavebné účely by malo byť suché a ohobľované zo štyroch strán. Konštrukčné spoje navyše vyžadujú solídny, profesionálne vykonanie, aby sa zabezpečilo, že bude kostra stabilná a vydrží rôzne zaťaženia po mnoho rokov. V konštrukčných prácach nájdu dokonalé uplatnenie dlhé tesárske skrutky WKCP a WKCS Klimas Wkręt-met. Skrutky do dreva zaisťujú pevné spojenie a tuhosť konštrukcie. Tam, kde je dôležité zníženie napätia, sa oplatí použiť celozávitové tesárske skrutky WKCF a WKFS, ktoré dodatočne spevnia konštrukciu a zabránia jej praskaniu. Mimoriadny význam majú v tomto prípade výstuže v podrezaniach trámov alebo hrebeňovej zóne – vďaka eliminácii rizika vzniku trhlín zaisťujú bezpečnosť celého domu. Tesárske skrutky pre drevené domy sa používajú aj pri montáži stien z ažúrových drevených konštrukcií. Takéto konštrukcie prichádzajú na stavenisko vopred zmontované a potom sa pomocou vyššie uvedených tesárskych skrutiek spoja podľa stavebného projektu. Správne lepenie stien je mimoriadne dôležité, prenáša záťaž rovnako ako v prípade tradičnej výstavby.

PONUKA TESÁRSKYCH SKRUTIEK

Ponuka Klimas Wkręt-met zahŕňa stavebné skrutky WKCP a WKCS, používané na pevné spojenie konštrukčných prvkov, ako aj celozávitové skrutky WKFS a WKFC, ktoré sú určené na spevnenie konštrukcie na kritických miestach. V ponuke sú aj skrutky pre KMWHT spoje a skrutky na zhotovenie strešnej konštrukcie ako WKSS, teda tesárske skrutky na vyrovnávanie lát. Celý rad stolárskych výrobkov je vyrobený modernou technológiou, vďaka čomu skracuje pracovný čas a uľahčuje jej vykonanie. Príkladom je frézovací hrot stolárskych skrutiek, ktorý vďaka svojej konštrukcii uľahčuje uchytenie dreva a spolu s reznými zárezmi na závite výrazne skracuje čas skrutkovania. Všetky výrobky určené na spojenie dreva sú pokryté voskovým náterom, ktorý výrazne znižuje odpor pri skrutkovaní. Zavedené funkcionality sú odpoveďou Klimas Wkręt-met na potreby zhotoviteľov a sú výsledkom dlhoročnej zodpovednej spolupráce s priemyslom.

EKONOMIKA a EKOLÓGIA

Drevené domy majú výhodu v tom, že sú ekologické aj ekonomické. Prvý parameter je ovplyvnený použitím obnoviteľného materiálu, ktorým je drevo, a nízkymi emisiami CO₂, ktoré zabezpečuje správne vykonané zateplenie. V novostavbách sa zateplenie skladá z vnútornej a vonkajšej vrstvy. Z vonkajšej strany môže byť rámový dom zateplený polystyrénom aj vlnou. V oboch prípadoch sú perfektné zatepľovacie systémy ETICS, pre ktoré Klimas Wkręt-met ponúka špeciálne navrhnuté upevňovacie prvky. Takéto systémy chránia dom pred tepelnými stratami v zime a prehrievaním v lete.

Vo vnútri stien sa nachádza druhá vrstva zateplenia, vypĺňajúca priestory skeletu. Použitá minerálna vlna má v tomto prípade tepelnoizolačné a akustické vlastnosti. Treba mať na pamäti, že bez vhodnej vrstvy izolácie sú drevené domy veľmi akustické. S ekologicnosťou dreva a jemu určenými riešeniami súvisí aj ekonómia. Správne vykonaná izolácia sa premieta do výšky účtov za kúrenie či klimatizáciu. Vysokoúčinná tepelná izolácia znamená aj nižšie emisie oxidu uhličitého do životného prostredia, a dnes by si predsa každý obyvateľ Zeme mal uvedomiť jej vplyv na stav planéty. Ekonomika je však predovšetkým finančný aspekt, a to ako pri výstavbe, tak aj pri následnej prevádzke. V prípade zrubových domov sa väčšina prác vykonáva oveľa rýchlejšie ako v prípade tradičných stavieb, čo výrazne znižuje náklady na práce.

NIE VŠADE DREVO

Drevené domy však nebudú fungovať všade – neodporúčajú sa na miestach s vysokou vlhkosťou pôdy. Drevený materiál totiž nasiakne vodou a znehodnotí sa. Mokrá konštrukcia je pomalou cestou k narušeniu spojov konštrukcie a pevnosti skeletu. Vlhkosť je navyše živnou pôdou pre huby a plesne. Pri rozhodovaní o rámovom dome si určite skontrolujte, či je miesto, kde plánujete stavať, riadne suché alebo či máte možnosť vykonania odvodnenia.

podkrovie_drevo

ZAKONČENIE STAVBY – STRECHA

Ako každý dom, aj rámové majú strechu. Podľa preferencií a finančných možností investora môže byť zhotovená z plechovej škridly, šindľa, plechu s sypaním alebo v súčasnosti obľúbeného panelu so stojatou drážkou. Niektorí sa rozhodujú aj pre keramickú alebo betónovú škridlu. Čoraz viac do módy prichádzajú rôzne druhy krytín imitujúcich prírodný kameň alebo aj z neho vykonané. Najnovším trendom sú zelené strechy, ktoré vyzerajú krásne v každom ročnom období a dokonale chránia podkrovie proti prehrievaniu. Bez ohľadu na použitý povrchový materiál si strecha vyžaduje stabilnú konštrukciu, ktorá unesie jej hmotnosť. V tomto prípade sa opäť ukazuje ako najdôležitejší materiál, a teda samotné drevo ako aj pevné konštrukčné spojenia. Konštrukcia krokvy je konštrukciou zaťaženou veľkou hmotnosťou a vystavenou rôznym silám. Samotná krytina je značnou záťažou a keď k nej pripočítame sneh či výdatné zrážky, je jasné, že bezpečnosť obyvateľov závisí od solídneho vykonania konštrukcie.

Spoje krovu by mali byť vyhotovené precízne, vždy v súlade s stavebným projektom. Dodatočné zosilnenie prvkov, ktoré sa časom prirodzene oslabujú, môže priniesť veľmi pozitívny výsledok. Preto sa pri tomto type práce perfektne hodia tesárske skrutky, ktoré sa stávajú obľúbeným riešením úspešne nahrádzajúcim kedysi bežne používané klince. Skrutky poskytujú oveľa bezpečnejšie spojenie vďaka závitovaniu. Skrutky tiež poskytujú príležitosť na prípadné opravy – možno ich odskrutkovať a znova zamontovať, ak prvá montáž nebola vykonaná správne.

 

KRÁSNY DOM ZA ŠTYRI MESIACE

Rámové domy sa vyznačujú predovšetkým rýchlosti výstavby. Po troch mesiacoch konštrukčných a stavebných prác sa zrak investora upiera na takmer hotový dom. Zostávajú len dokončovacie práce, ktoré majú na jednej strane funkciu estetickú a na druhej strane aj praktickú. Montáž dreveného podhľadu poskytuje vynikajúcu vizuálnu úpravu a zároveň chráni podkrovie pred návštevami nezvaných hostí v podobe kún alebo hlodavcov. Drevená terasa má šancu stať sa dokonalým miestom pre rodinné stretnutia alebo pokojnú oddychovou zónou, ak je správne umiestnená a vykonaná.

Rovnako tak základných ako aj dokončovacích prácach neodporúčame robiť prácu na pol. Keďže staviame dom, s najväčšou pravdepodobnosťou v ňom chceme stráviť celý život, alebo aspoň jeho veľkú časť. Preto je rozumné vyberať si osvedčené produkty od popredných výrobcov, aby ste si nakoniec užili svoj dom, ktorý bude SILNÝ PRE GENERÁCIE.