Montáž lustra na závesný strop

Podhľady zo sadrokartónu sú jedným z najčastejšie používaných riešení rekonštrukcie v našich domoch a bytoch. Niet sa čomu čudovať, náklady na ich inštaláciu sú oveľa nižšie ako odstraňovanie starých omietok, zhotovenie novej omietky a pokládka omietky. Na oplátku za pár stratených centimetrov priestoru získame dokonale hladký, rovný strop.

Je tu však drobné „ale“, ide o výdrž. Nakoľko na klasickú tehlovú klenbu možno bez veľkého strachu pripevniť aj masívny luster, sadrokartón v tomto smere vyvoláva isté obavy. Je to opodstatnené alebo sa možno nemusíte báť montáže na zavesený strop?

Všetko závisí od záťaže, ktorú máme v úmysle pripevniť na strop zo sadrokartónu. Priemerný malý luster by nemal vážiť viac ako okolo 5 kilogramov, no ten v glamour štýle, plný krištáľov a iných drobností môže vážiť až dvojnásobok. Nesmieme zabúdať, že ťažké sú aj sklenené tienidlá alebo kované ramená, ktoré si napokon takéto módne loftové interiéry priam pýtajú. Rovnako lustre v štýle vintage bývajú tak ťažké, ako ťažké sú materiály, z ktorých sú vyrobené. Hmotnosť takéhoto svietidla môže dosiahnuť až dvadsať kilogramov, preto je potrebné skontrolovať údaje na štítku alebo v montážnom návode, ktorý dodáva výrobca osvetlenia.

Skôr ako začnete inštalovať ťažký luster na zavesený strop, postarajte sa predovšetkým o svoju vlastnú bezpečnosť. Vypnite príslušnú poistku a pomocou testera sa uistite, že vo vodičoch, na ktorých budete pracovať, neprechádza prúd. Pamätajte tiež, že svetelný kábel je zvyčajne umiestnený smerom k stene, kde je umiestnený vypínač – to je len pripomienka predtým, ako začnete vŕtať otvory.

Sadrokartón je špecifický typ materiálu, takže montáž svietidla na zavesený strop vyžaduje použitie vhodných upevňovacích prvkov. Môžete sa samozrejme pokúsiť nájsť rám, ku ktorému sú pripevnené sadrokartónové dosky. Upevnenie lustra na rám, ktorý drží na kotvách pripevnených k stropu je v takom prípade dobrým riešením. Žiaľ, nie vždy je to možné, a preto Klimas Wkręt-met ponúka spoľahlivé hmoždinky do sadrokartónu typu molly, ktoré sú ideálne na montáž aj ťažkého lustra na zavesený strop. Tip: Neoceniteľným pomocníkom pri ich montáži sa ukazujú kliešte HT-1, ktoré nielenže odstránia chyby pri zapúšťaní molly hmoždiniek do sadrokartónu, ale výrazne zlepšia a urýchlia aj samotný proces montáže.

Pokiaľ ide o typy spojovacích prvkov vhodných pre osvetľovacie prvky, Klimas Wkręt-met ponúka najčastejšie používané typy hmoždiniek, teda dáždniky. Tieto oceľové hmoždinky vďačia za svoj elegantný názov charakteristickým krídlam, ktoré sa po prechode sadrokartónom rozvinú a vytvoria pevnú fixáciu ako námornícka kotva. Oplatí sa im zveriť inštaláciu ťažšieho lustra, pretože úspešne udržia až 20-kilogramovú lampu. Dáždnikové hmoždinky môžu byť ukončené háčikom, čo sa v prípade niektorých vykonaní lustrov ukazuje ako výhodné pre montážnika.

Dôležité!

Okrem toho, keďže Vás masívny alebo efektný luster už stál veľa, neoplatí sa šetriť na príslušenstve, ktoré sa používa na jeho zavesenie. Vyberte si overené produkty vyrobené z kvalitných materiálov, aby ste si efekt krásne osvetlenej miestnosti užili bez obáv. Na záver nezabudnite luster dôkladne vyčistiť a ošetriť vhodným čistiacim prostriedkom ktorý mu dodá dokonalý kryštálový vzhľad a antistatickú ochrannú vrstvu.